71.Altın Küre Ödülleri / Kazananlar

18:44 Asena Günkaya 0 Comments

Tüm sinemaseverlerin heyecanla beklediği 71.Altın Küre Ödülleri, dün gece Los Angelas'ta düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu. Bu heyecanı, twitter'da izleyenlerle birlikte sabahlamayı kim ne giymiş dedikodularını özlemişim. Törenin ortalarına doğru uyku bastırsa da, direndim ve sonuna kadar izledim. :)

Töreni, Amy Poehler ve Tina Fey ikilisi sundu ve bence gayet başarılı bir gece geçirdiler. Lafı çok fazla uzatmadılar ve aralara gerçekten doğal ve komik espriler sıkıştırdılar. Özellikle Gravity tanıtılırken, George Clooney için yaptıkları "Bir kadınla yalnız kalmaktansa uzayı seçti." esprisi gecenin beni en güldüren anıydı.
Sunucular iyiydi ama onlar dışında çok durağan geçtiğini düşünüyorum gecenin. Açıkçası, yer yer baya sıkıldım. Ödül almaya gelenler lafı uzattı da uzattı, baygınlığın ötesine geçtim! Farklı ve eğlenceli bir şeyler söyleyen yoktu neredeyse. Bir de şu "Ay hiç beklemiyordum! Ne diyeceğimi bilemiyorum!" durumuna ben pek inanmıyorum. Yani, o kadar önemli bir ödül törenine gidiyorsun. Eminim, "Ödülü alırsam ne derim?" diye düşünmüşsündür, kaç kez ayna karşısında prova yapmışsındır. Neyse. Ayrıca; Oscar törenindeki gibi birkaç gösteriyi ödül aralarına sıkıştırsalar, daha eğlenceli ve uyku getirmeyen bir tören olabilir bence. Öyle geceye damga vuracak tarzda bir olay yaşamadık. Woody Allen, "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nün sahibi oldu ama yine törene katılmadı. 

Lafı daha da uzatmadan, kazananları ve tabi ki yorumlarımı paylaşıyorum:

FİLM

En İyi Film (Drama): 12 Years a Slave
En İyi Film (Komedi/Müzikal): American Hustle
En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron | Gravity
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Matthew McConaughey | Dallas Buyers Club
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Cate Blanchett | Blue Jasmine
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal): Leonardo DiCaprio | The Wolf of Wall Street
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Amy Adams | American Hustle
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jared Leto | Dallas Buyers Club
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence | American Hustle
En İyi Senaryo: Her | Spike Jonze
En İyi Müzik: All Is Lost | Alex Ebert
En İyi Özgün Şarkı: Ordinary Love | Mandela: Long Walk to Freedom
En İyi Animasyon: Frozen
Yabancı Dilde En İyi Film: The Great Beauty (İtalya)

TV

En İyi Dizi (Drama): Breaking Bad
En İyi Dizi (Komedi/Müzikal): Brooklyn Nine-Nine
En İyi Mini Dizi/TV Filmi: Behind the Candelabra
En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Bryan Cranston | Breaking Bad
En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Robin Wright | House of Cards
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal): Andy Samberg | Brooklyn Nine-Nine
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Amy Poehler | Parks and Recreation
En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi): Michael Douglas | Behind the Candelabra
En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi): Elisabeth Moss | Top of the Lake
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jon Voight | Ray Donovan
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jacqueline Bisset | Dancing on the Edge
Bu yıl, çok dengeli bir dağılım oldu bence. Çok şaşırdığımız bir gece olmadı. Ama yine de; birkaç sonuç, birçok sinemaseveri çok mutlu etti. Özellikle Her ile Spike Jonze'un ödül alması, çok sevindirdi ve ses getirdi diyebilirim. Pek beklenmiyordu. Ben de filmi iyice merak etmeye başladım. İzleyen herkes bayılmış, öve öve bitiremiyorlar. Hem oyuncuları hem senaryoyu hem filmi. Leo'nun ödülüne, kendim ödül almış kadar sevindim. :) Sevgim sonsuz kendisine ve yapılan haksızlıklar artık isyan ettiriyor. Bu ödül, bana Oscar için de bu sene şansının olabileceğini düşündürttü. Umarım haklı çıkarım artık. :) American Hustle gecenin en göze batan filmi oldu. İzlemediğim için yorum yapmak istemiyorum ama bana biraz abartılıyor gibi geliyor. Özellikle Jennifer Lawrence; birçok kişinin son dönemdeki gözde starı olsa da, ben sevemiyorum şu kızı bir türlü! Isınamadım kendisine ama oyunculuk anlamında başarılı olduğu bir gerçek. Ama daha bu yaşta, arka arkaya ikinci Oscar'ını da almasın lütfen! Amy Adams için çok ama çok sevindim. :) Çok sevdiğim bir isim zaten. Sonunda büyük bir ödülü oldu, geç kalınsa da! Yine de, aklım Meryl'de kalmadı değil. İsterdim ki, bir ödül daha alsın ve onun muhteşem "speech"lerinden bir tane daha duyalım. :) Jared Leto ve Cate Blanchett, bu sene törenlere en rahat katılacak isimler sanırım. Aday oldukları tüm ödülleri toplayacaklar gibi. Alfonso Cuaron'un ödülüne çok sevindim ve haklı buldum. Ama, en iyi müzik ödülünde biraz şaşırdım. Ben Gravity alır diyordum. All Is Lost aldı. Yine En İyi Özgün Şarkısı'nda da baya şaşırdım. Frozen ya da Please Mr.Kennedy alır diyordum ama tutmadı.  En İyi Film, geceden eli boş mu dönecek acaba dediğimiz 12 Years A Slave'e gitti. Eh, bence boş dönmeleri çok zordu. Gravity yönetmen ödülünü alınca, filmi de 12 Years A Slave'e verelim demişler. İzlemediğim için yorum yapamıyorum. Sonuç olarak, genelde herkes seçimlerin yerinde olduğunu konuşuyor.
Dizi kategorilerinde fazla fikrim yok. Ama bazen, "Neden Altın Küre'de bu kadar çok dizi ödülü var?" diyorum. Ciddi sıkılıyorum yer yer. Bir de en merak edilen film ödüllerini sona saklıyorlar, bekle bekleyebilirsen! Michael Douglas için çok mutlu oldum. Hele de konuşmasında yine Catherine'e teşekkürünü etti ya, gönlümdeki yeri iyice belirginleşti. :) Ama, ikisini ayrı görmek hiç mi hiç hoş olmuyor. Çok üzgünüm bu konuda. Geceye yalnız gelen Michael Douglas ve Orlando Bloom ikilisi, beni en çok üzen ikili oldu. :( Amy Poehler, geç kalmış bir ödüle kavuştu. Bunun dışında, Brooklyn Nine-Nine dizisi beklenmedik ödüllerle ayrıldı geceden ve şaşırttı. Merak ettim diziyi, belki bir göz atmak gerek.
Genel olarak benim yorumlarım bunlar. :) Güzel sonuçlar oldu bence. İyi bir dağılım yapmışlar. Zaman zaman biraz sıkılsam da, bu gecelerin heyecanını özlediğimden sonuna kadar izledim töreni. Birçok görmek istediğim isim de yoktu aslında. Brad&Angelina, George Clooney, Natalie Portman, Scarlett Johansson gibi isimler olmadan ödül törenleri bir eksik. :) Şimdi hedefim, Oscar'a kadar adayları bitirmek. Bu sene bunu başaracağıma inanıyorum! Kırmızı Halı yazısını da ayrıca yazacağım gün bitmeden. Siz ödülleri nasıl buldunuz? Keşke almasaydı dediğiniz ya da şu almalıydı dediğiniz bir ödül var mı? Yorumlarınızı bekliyorum. Keyifli okumalar herkese. :)
NOT: Uzun zamandır beklenen Oscar adayları, Perşembe günü açıklanıyor!! Bilmeyen, duymayan kalmasın. Ben de merakla bekliyorum Akademi'nin seçimlerini. :)

0 yorum: