Oscar'a adım adım / Tahminlerim & İsteklerim

14:35 Asena Günkaya 2 Comments

Herkese merhaba! Yine kısa bir aradan sonra.. Son yazılarımı okuduğumda sürekli ara verdiğim için özür dileyip durduğumu fark ettim ve artık bırakıyorum bunu. :) Sizleri de bıktırmayayım! Bu aralar demek ki ilham perilerim uçup gitmişler, yazasım yok ki yazamıyorum. Zamana bırakmaya karar verdim bu konuyu o yüzden.

Aslında aklımda çok konu vardı yazmak için ama aralar sonucu bir kısmını unuttum. Çoğu da uzun yazılar olduğundan, üşendim. Ve, şu aralar yaklaşan ve gündemimizin en tepesinde yer alan "Oscar Ödülleri" hakkında birkaç şey söylemeye karar verdim. Uzun bir bekleyiş sona eriyor. Günler kaldı. Sinema dünyasında en önemli ödül dışında neredeyse tüm ödüller dağıtıldı, artık 2013 yılını tamamiyle kapatmamıza çok az kaldı yani. Bu yıl; aday olan filmlerin çoğunu izlemeyi başardım, çok mutluyum bu yüzden. :) Başımdaki işler dolayısıyla hepsini izleyemedim henüz ama törene kadar kalan filmlerin bir-iki tanesini daha izlemeyi umuyorum. Onlarla ilgili eleştiri yazılarım da gelecek çok yakında, umarım. :)

Her neyse. Uzatmayayım yine. Törene az kalmışken, kendi tahminlerimi ve de istediğim sonuçları paylaşayım istiyorum. Açıkçası; teknik dalların çoğundan anlamadığım için, o dallar hakkında fazla yorumum yok. Sadece "Gravity"nin teknik dallardaki ödülleri süpüreceğini düşündüğümü söyleyebilirim. Keza kısa film, belgesel gibi dallardan da.. O nedenle, daha bilgili olduğum ve izlediğim alanlardaki tahmin&isteklerimi yazacağım. Bakalım kaçı tutacak? Bunu da çok kısa sürede öğreneceğiz zaten! Adayları tekrar yazma gereği duymuyorum, şuraya tıklayarak daha önce paylaştığım adaylar yazısına ulaşabilirsiniz. :) Başlıyorum:

EN İYİ FİLM


Kazanacağını düşündüğüm: 12 Years a Slave
Kazanmasını istediğim: 12 Years a Slave'i hala izlemediğim için, nasıldır bilmiyorum ama tepkiler çok olumlu. Bu yüzden, almasına üzülmem. Gravity'den yana benim gönlüm esasında. Onda yaşadığım sinema deneyimini uzun süre unutacağımı sanmıyorum. Ama bir yandan senaryo ve film genelinde bakarsam, "En iyi film" olabilir mi bilemiyorum. Yine de almasını isterim. "Sinema dediğin budur dedim." çünkü!
Kazanabilir: American Hustle (Filmin bu sene yarattığı etki malum.)


EN İYİ YÖNETMEN


Kazanacağını düşündüğüm: Alfonso Cuaron (Eminim diyebilirim hatta. Ki kazanmazsa da haksızlık olur!)
Kazanmasını istediğim: Tabi ki Alfonso Cuaron
Kazanabilir: Steve McQueen

EN İYİ ERKEK OYUNCU 


Kazanacağını düşündüğüm: Matthew McConaughey
Kazanmasını istediğim: Leonardo DiCaprio (Matthew M. büyük bir aday olsa da, TWOWS'nin en büyük çekilir yanı Leo'nun artık Oscar alma zamanı geldi de geçiyor!)
Kazanabilir: Leonardo DiCaprio

EN İYİ KADIN OYUNCU


Kazanacağını düşündüğüm: Cate Blanchett
Kazanmasını istediğim: Çok büyük bir ikilemdeyim. Cate'in performansıyla kesinlikle ödülü alacağına eminim ve yürekten destekliyorum ama Amy Adams da beni hayran bıraktı kendine American Hustle'da. Bir türlü kavuşamadığı ödüle, bu rol ile kavuşmasını çok isterdim. Keşke Cate gibi bir rakibi olmasaydı diyorum.
Kazanabilir: Amy Adams


EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU


Kazanacağını düşündüğüm: Jared Leto ( Kesin dediğim 2-3 ödülden biri.)
Kazanmasını istediğim: Jared Leto
Kazanabilir: Michael Fassbender

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU


Kazanacağını düşündüğüm: En büyü çekişme burada bence! Hala emin değilim ama bence Lupita Nyong'o ödülü kucaklayacak burun farkıyla.
Kazanmasını istediğim: Lupita Nyong'o. ( Jennifer'a ısınamadım bir türlü ve AH'de de çok çok üstün bir performans ortaya koyduğunu düşünmüyorum. Ayrıca, daha 1 yıl oldu ödülü alalı.)
Kazanabilir: Jennifer Lawrence

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO


Kazanacağını düşündüğüm: American Hustle
Kazanmasını istediğim: Her ya da Blue Jasmine ikilisinden birinin kazanmasını çok isterim.
Kazanabilir: Her (Daha baskın bir rakip.)

EN İYİ UYARLAMA SENARYO


Kazanacağını düşündüğüm: American Hustle
Kazanmasını istediğim: 12 Years a Slave ya da American Hustle
Kazanabilir: Phiomena (Weinstein uzun süre sonra bu yıl fazla iddiasız ama acısını çıkartacaktır!)

EN İYİ KURGU


Kazanacağını düşündüğüm:  American Hustle ve 12 Years a Slave arasında uyarlama senaryo ve kurgu ödülleri paylaştıracaklarını düşünüyorum.
Kazanmasını istediğim: American Hustle (Gerçekten insanı hiç sıkmayan, farklı bir kurguya sahipti.)
Kazanabilir: AH ya da  12YAS'den diğeri :)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ


TARTIŞMASIZ GRAVİTY İLE EMMANUEL LUBEZKİ! KAZANMALI VE KAZANACAK. :)


EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI


Kazanacağını düşündüğüm: American Hustle
Kazanmasını istediğim: Gravity
Kazanabilir: Gravity

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI


Kazanacağını düşündüğüm: American Hustle
Kazanmasını istediğim: American Hustle
Kazanabilir: The Great Gatsby

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK


Kazanacağını düşündüğüm: Gravity
Kazanmasını istediğim: Gravity 
Kazanabilir: Gravity


EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI


Kazanacağını düşündüğüm: Frozen / Let it go
Kazanmasını istediğim: Frozen / Let it go (Hala dilimde! Mükemmel bir şarkı!)
Kazanabilir: Ordinary Love / U2


Makyaj, ses gibi teknik dallarda fazla fikir belirtmek istemediğimi söylemiştim. :) Ama ses ve görsel efekt gibi teknik dallardaki ödülleri "Gravity"nin toplayacağına emin gibiyim.


YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM


Kazanacağını düşündüğüm: The Broken Circle Breakdown ya da The Hunt
Kazanmasını istediğim: Hiçbirini izlemediğim için bilemiyorum ama The Hunt, çok ses getirdi.
Kazanabilir: The Hunt ya da The Broken Circle Breakdown'dan diğeri.

EN İYİ ANİMASYON


Kazanacağını düşündüğüm: Frozen
Kazanmasını istediğim: Frozen (Tekrar ve tekrar izleyebilirim!)
Kazanabilir: Kesinlikle Frozen'dan başka seçenek düşünmüyorum, emin olduğum dallardan biri. :)


Belgesel, kısa film gibi dallar hakkında da bir yorum yapamıyorum. Hiçbir bilgim olmamakla birlikte, izlemedim de hiçbirini. O yüzden, ne desem olmaz. :) 

Benim tahminlerim ve isteklerim bu yönde. Bakalım kaçı tutacak? Çok kısa bir süre sonra göreceğiz. Siz ne düşünüyorsunuz? Tahminlerinizi veya "Kesinlikle kazanmalı." dediklerinizi yorumda belirtin lütfen. Herkesin fikrini merak ediyorum. Kalan filmleri ve birkaç gün içinde izleyebilirim umarım. :) 

Törende ödül dağıtacaklar ve performans sergileyecekler de açıklandı. Az sonra onları da paylaşacağım. Hepinize keyifli okumalar! :)

2 yorum:

  1. çok güzel olmuş bu yazın ayıldım =) Amy`i çok seviyorum ödül alsın istiyorum ama cidden rakibi güçlü. bide şöyle bi durum var ki Jennifer`ın gölgesinde kalıyor adı. Halbuki ondan çok çok daha iyi performanslar sergiliyor. =) Jared Leto umarım kazanır adama bayılıyorum resmen =)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler, beğenmene sevindim. :) Amy Adams'a ben de bayılıyorum! Hem çok sempatik ve güzel biri hem de gerçekten çok iyi bir oyuncu bence. Dediğin gibi, Jennifer çok iyi bir çıkış yakaladı son zamanlarda ama Amy de hiç altta kalmıyor. Ödülü bu sene alsın çok istiyordum ama çok zor ne yazık ki. Cate'den dolayı üzülemiyorum da fazla. :) Jared Leto'ya kesin gözüyle bakıyorum ben. Sevdiğim bir isimdir benim de, bayılmasam da..

      Sil