Dikkat! Aşk Çıkabilir. / Asude

18:37 Asena Günkaya 4 Comments


" Birbirlerinden nefret eden iki insandı onlar… Ama evlendiler! Uslanmaz bir asosyal olan İlkim'in hayatındaki tek amaç başarılı bir bilim kadını olmaktır. Onun modayla, makyajla işi yoktur ve gözlüğünün ardındaki dünyada ders notlarıyla mutludur. 

Evlenmek için hayallerinin profesörünü beklerken, karşısına tehlikeli, kaba, bilimden anlamayan, öfkeli bir işadamı çıkar. Martin Turner… Bu Amerikalı adamla asla evlenmemesi gerektiğini bilse de, muhteşem kariyerinin anahtarının onun ellerinde olması işleri rayından çıkaracaktır. Genç kız, ilk andan beri koşarak kaçmak istediği bu yakışıklı ve karanlık adama, hayatının tüm ideallerini çiğneyerek tutkuyla çekilirken, ilk kez gerçek bir kadın gibi hissetmeye başlar.

Ve genç adam, gizli çıkarları uğruna evlendiği bu kızı Amerika'ya götürdüğü gün ondan kurtulma planları yaparken, sessiz karısı hayatının merkezine yerleşir. Aşk, nefreti gölgesi gibi takip ederken, bu nefretten bir aşk doğabilir mi? Peki ya sırlar açığa çıktığında gerçek aşk yalanlara direnebilir mi? "


Hepinize uzun bir aradan sonra merhabalar! Okullar açıldı, havalar soğudu, kış yüzünü gösterdi. Kimimiz bundan dolayı mutlu, ben dahil birçok kişi ise hala yazı bırakmak istemiyor. Soğuğu ve kışı sevmediğimi -birkaç şeyi hariç- tekrar tekrar söylememe gerek yok. :) Ama yapacak bir şey yok. Kışın sevdiğimiz şeyleri yaparak, zamanın çabuk geçmesini ve yazın gelmesini bekleyeceğiz.

Yine uzun bir süredir yazamadım. Zaten artık düzenli yazma fikrini tamamen attım kafamdan. Olmuyor çünkü. İlla ki bir şey oluyor. Ya ben üşeniyorum ya konu bulamıyorum ya evde yazacak zamanı bulamıyorum. "Benim düzenim, düzensizlik." felsefesi ile ilerliyorum blog konusunda. :) Benden daha sık yazı bekleyenlerden çok ama çok özür diliyorum. Okulların açılmasıyla her şey biraz daha düzene girdi gibi. Zamanla daha iyi bir tempo tutturabilirim sanıyorum. Her neyse, laf kalabalığını bırakayım artık. :)

Bugün, sizlere haftalar önce bitirdiğim ama yazısını bir türlü giremediğim bir kitabı yorumlayacağım. Zaten kitabımız malum. Hala duymadan, bilmeyen, görmeyen kaldıysa............ / Noktaları siz doldurun. :) "Kitaplarla hiç mi hiç alakanız yok ya da kitapçıya da mı uğramıyorsunuz?" derim ancak. Biz blogger dünyası ise, kitabı yaladık yuttuk. Hatta ben sona kalanlardanım sanırım. :) Asude, benim için çok önemli bir yere sahip. Çünkü, çoğu kişi gibi ben de genelde yabancı yazarları tercih ederdim. Tabi ki çok sevdiğim yerli yazarlar da var. "Ayşe Kulin" hep verdiğim baş örnek mesela. Ama iki yerli yazar okuyorsam yirmi yabancı yazar okurdum, bu bir gerçek. Buradaki yerli yazarlardan kastım, klasikleri yazmamış yerli yazarlar tabi ki. Yoksa klasikleri, fırsat buldukça keyifle okuyoruz ve öneriyoruz. :) Asude'yi de uzun zamandır internette görüyordum ve bazı blog yazılarında çok övgü okumuştum hakkında. Yine de elim gitmiyordu, Emin olamıyordum; hele de yabancı karakterler falan olması, beni çok kararsızlığa itmişti. Yine de kararımı "ne mutlu ki" okumaktan yana kullandım ve ilk olarak "Pabucumun Ajanı" ile başladım yazarımızı okumaya. Eh, o kitaba ne kadar aşık olduğumu duymayan kalmamıştır. :) Kitaba ve karakterlere zaten bayıldım ama en çok da yazarımızın sıcacık diline, eğlencesine, akıcılığına ve karakterleri çok boyutlu yapmasına bayıldım. O kitaptan sonra da "Ne yazsa okurum galiba." diye düşünüyorum. Ve kendime de kızdım. Bundan sonra yerli yazarlara daha fazla şans vermeye karar verdim. Zaten son dönemde de malumunuz, birçok yerli yazar ortaya çıktı. Bu, bence çok olumlu bir şey. İstediklerimizi okumak ve beğenip beğenmemek bize kalmış. Ama ben bundan sonra daha fazla şans vereceğim kesinlikle. Şimdiden almak istediğim üç-dört yerli kitap oldu bile. Şimdi de destan gibi yazdığım önsözü bırakıp, ana konuya dönelim bence. Gerçekten ben kendimi neden durduramıyorum, bilmiyorum! Başladığımda, duramıyorum. Bıkmadan okuyanlarınız var ise, beni ne kadar mutlu ettiğinizi anlatmam zor. :)

"Dikkat! Aşk Çıkabilir" kitabımızın ismi. Asude bu kez yabancı bir karakteri başa oturtmuş. Başta tereddütlü olsam da, çok iyi olmuş. Değişiklik getirmiş hikayeye, farklılık katmış. Martin, "Martin" ama aslında tipik Türk erkeğinden de fazla farklı sayılmaz. Bu da yazarın etkisi olsa gerek. İş adamı, zengin, her ideal erkekte bulunması gereken bilimum özelliği taşımakta. Üstüne silah taşıyan, mafyayla bağlantılı, biraz tehlikeli biri. Tüm bunlar birleşince, çok karmaşık ama renkli bir karakter ortaya çıkmış. İlkim ise, bildiğiniz "inek öğrenci". Tüm hayatı dersleri, bilim ve gözlüğü. Yapay bir aile ortamından kendini bu şekilde soyutlamış İlkim. Amerika'da yüksek lisans yapmak en büyük hayali ve gelin görün ki, bunun için evlenmesi gerekeceğini tahmin edememiş kızımız. :) Bu arada, adını da çok güzel ve orjnal buldum ben. Martin ile tanışmaları tam bir "olay". Çooook komik sahnelerdi bence, okurken çok güldüm. :) Başta Martin'den gerçek anlamda nefret ettim. Gerçekten bu kadar ukala ve karşısındakini hor gören biri yoktur dedim. İlkim'ü sürekli -ciddi anlamda- aşağılaması çok sinirimi bozdu. İlkim'in de o baştaki sümsük ve hafif yalvaran tarzdaki halleri sinirlerimi zıplattı. Neyse ki, bunlar çok geçmeden düzeldiler ve doğru yolu buldular. Mı acaba?? :))

Kitap karakterlerin tanıştıktan sonra başlarına gelen olaylar sonucu, evlenmek zorunda kalmalarıyla başlıyor aslında. İlkim de hayalini kurduğu yüksek lisans eğitimine tam istediği şekilde olmasa da kavuşuyor. İkili, Amerika'ya gidiyor ve yepyeni bir hayata başlıyor. Kitabın devamını anlatmak istemiyorum, zaten tahmin edilmesi çok zor şeyler olmuyor. Ama sıklıkla güleceğiniz, bazen saç baş yolacağınız, su gibi akan bir kitap okuyacağınızı söyleyebilirim. Sıkılmayı bırak, çok da eğleniyorsunuz. Bende böyle oldu en azından. :) Hafif "pembe dizi"edası da yok değildi kitapta. Sürekli bir olay, bir heyecan, bir yanlışlıklar silsilesi.. Ama o "son"a ulaşmak için gerekli şeyler hepsi de. Kitapta bence çok orjinal birkaç şey de vardı. Bazı sahneler gerçekten ilginç ve meraklandırıcıydı.

Karakterleri zaten anlattım ama sevmediğim ufak birkaç şeye değineyim. Martin'in baştaki tavırlarını hiç mi hiç sevmedim bir kere. Neyse ki, sonradan düzeldi. Başta çok dengesiz bir görüntü çiziyordu ama onu da iç ve dış kimliğinin çatışmasına bağlıyorum. İlkim'in baştaki sümsük ve ezik hallerine ne kadar sinirlendiğimi anlatamam! Tam o da düzeldi derken, bu kez de fazla başına buyruk davranmaya başladı. Bu karakter değişimleri yer yer rahatsız etti. Bir de, açıkçası Martin'in daha fazla yabancı gibi olmasını isterdim. Yani, tamam senden benden biri sonuçta. Ama sanki Martin değil de Mert okuyormuş gibiydim. Karakter olarak demiyorum ama belki iş yeri tasvirleri, yaşadıkları yerin tasvirleri, Amerika'daki olaylar, bazı arkadaşlar vs.. vasıtasıyla hikayenin Amerika'da geçtiği daha çok yansıtılabilirdi. Hani başta söylenmese, gayet ülkemizde geçen bir hikaye diyebilirim.

Bunlar dışında gayet güzel bir kitaptı. Bu arada, yan karakterlere de değinmezsem olmaz. Yan değil baş karakter gibiydi ikisi de. Çok sivri karakterler, orjinaller. :) Seth ve Mary! Çok sevdim bu ikiliyi de! Seth de başta sinirimi bozdu ama bazı kabullenmesi zor davranışları oldu ama sonradan o da içindekileri ortaya döktü. Yıllara rağmen bitmeyen, çok tutkulu bir aşk onlarınki. Ama arada yaşanan onca şey, hırpalanan ruhlar ve en çok da Seth'in sevgilisi varken tekrar başlamaları çok ama çok zor. Onların sonunu da, okuyun ve görün diyorum. Bu ikili için ayrı kitap bile olabilirmiş bence. :)

Sonuç olarak, bu upuzun yazıya artık son veriyorum ve kitabı okursanız çok eğlenceli zaman geçirirsiniz diyorum. Kafa dağıtmak için ideal bir kitap. Zaten çabucak biter. Az hatalı, akıcı, güldüren ve gerçek dünyayı unutturup kitaba girmemizi sağlayan bir dili var. Türkçenin nimetlerini de kullanmasını çok iyi biliyor yazarımız. En büyük özelliği, yerli yapım sözleri-deyimleri-dizileri vs.. karakterlerin hayatına çok iyi adapte etmesi bence. Bu durum, gerçekçiliği sağlıyor kesinlikle.

Bu tarz seven herkese tavsiye ediyorum kitabı. Hatta; bana kalırsa, devamı da gelsin! Gelmeli! Çok güzel bir kitaptı ve Martin'e doyamadım şahsen. :) Hem o sondan sonra neler olduğunu da merak ediyor insan. En azından bir kitap daha yazar umarım yazarımız. Devamı gelmese bile, diğer kitaplarda karakterlerimizi görmeye devam ederiz umarım. Okuyanlar, yorumlarınızı bekliyorum. Okuyup da beğenmeyen var mı merak ediyorum açıkçası. Herkes için her şey yolundadır umarım, değilse de "Su akar, yolunu elbet bulur." diyorum. Sonraki yazıya kadar -umarım fazla sürmez- kendinize iyi bakın! Bu destanvari yazımı okuduysanız da, ekstra ekstra teşekkürler!! :)


Kitaba puanım:   photo HeartIcecream_zps6a3d20e7.png photo HeartIcecream_zps6a3d20e7.png photo HeartIcecream_zps6a3d20e7.png photo HeartIcecream_zps6a3d20e7.png photo HeartIcecream_zps6a3d20e7.png

4 yorum:

 1. mafya bağlantılı diyince aklımda bi an Polat falan canlandı yaaa. :D bana karakterin Polat'la uzaktan yakından alakası olmadığını söyle nollur. :D

  bu arada seni Book Challenge Tag etiketinde mimledim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok, Polat ile yakından uzaktan alakası bile yok! Hafif karanlık bir yanı var ama asla o boyutta değil. Zaten Martin gibisini bul, o da kusur kalsın diyor insan. :D

   Çok teşekkürler, en kısa sürede yapmaya çalışacağım.

   Sil
 2. Merhabaa! Ben de seni etiketledim. :P
  http://ikikizinkitapligi.blogspot.com.tr/2014/10/mim-7-book-challenge-tag.html#more

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoook teşekkürler, bayadır mimlenmemiştim. Güzel oldu! En kısa sürede yapacağım umarım. :)

   Sil